Jak se s AI skamarádit


Ať vás článek inspiruje, více si povíme na školení!


Tématu umělé inteligence nešlo v uplynulých 12ti měsících uniknout, Cambridge Dictionary dokonce zvolil slovem roku 2023 termín „halucinace“ coby charakteristiku chování velkých jazykových modelů. Když už je ta mediální záplava všude kolem, jak se do AI nejlépe nalodit, abyste se neutopili?

AI nemá manuál k použití, není to aplikace jako třeba Excel. S AI je nejdůležitější začít experimentovat. Vyzkoušet si nejdřív jednoduché scénáře a aplikace, u kterých si zažijete ten pocit údivu. AI startupů a aplikací vyrostlo za poslední rok bambilion a každým dnem přibývají nové. Většina aplikací má trial zdarma, teprve po vyčerpání kreditu anebo počtu projektů po vás budou chtít peníze. Je důležité vědět, že tyto služby vznikají většinou nad některým z několika pár generativních modelů a přidávají buď jen přívětivé uživatelské rozhraní, některé nic, vybrané něco málo navíc. Vyzkoušejte, pro navigaci vám teď doporučím pár spolehlivě osvědčených, které berte jako elegantní hračky otevírající první obzory, co všechno je s AI možné:

Text
nejznámější jazykový model: ChatGPT (ale za vyzkoušení stojí i Gemini od Google nebo Claude od společnosti Anthropic či Grok od xAI)
Obraz
generátor obrázků: Midjourney
realistické fotografie lidí: Human Generator
Video
generování videoklipů z textového promptu: Pika Art
titulkování videí: Descript.ai
korekce očí, aby se dívaly do kamery: AI Eye contact
Zvuk
přepis mluveného slova:  AudioPen
klonování hlasů & syntéza: ElevenLabs
skádání písniček: Udio
Ostatní
digitální avataři: HeyGen (skělé výstupy…ale pozor: neřeší privacy!)
rychlý a skvělý překladač: DeepL
shrnutí YouTube videí pomocí ChatGPT: Eightify
shrnutí meetingu Fireflies

Pro konkrétnější potřeby si prosurfujte agregátor všech AI nástrojů na https://theresanaiforthat.com/.

Tou zdaleka nejrozšířenější službou je pionýrská ChatGPT od společnosti OpenAI, která se pro většinu lidí stala synonymem pro AI a dost možná jste si ji už sami na něčem vyzkoušeli. Vsadím se, že vás svými odpověďmi překvapila a my se jejími možnostmi budeme podrobněji věnovat v kapitole Generování textu, nicméně pro teď ji ilustrativně použiju pro vysvětlení základního principu „promptování„, který chcete dobře zvládnout.

Prompt je pomyslným základním stavebním kamenem AI: jde o pokyn/příkaz ve formátu přirozeného jazyka, kterým s modelem komunikujete a je obrovsky důležité umět prompt správně sestavit. Prostě podobně jako v každé jiné komunikaci, pokud vysílač zprávu špatně zakóduje, přijímač ji šatně dekóduje. A vy nebudete z výsledku komunikace tak nadšeni.

Pokud se vám to stalo a z odpovědi ChatGPT jste nadšeni nebyli, strukturujte svůj prompt následovně:

  1. Dejte modelu roli (např „Jsi můj strategický coach.„)
  2. Věcně popište, co od něj chcete (např „Rozřadit firmu a její produkty podle Porterovy analýzy pěti sil„)
  3. Specifikujte mu formát a styl, ve kterém má odpovídat (např „Jako sloupkař v časopisu Times“ nebo „Výstup vepiš do přehledné matice.“)

Obecně budete dosahovat lepších výsledků, pokud budete promptovat v angličtině – modely jsou natrénovány na mnohonásobně větším objemu anglických textů a anglickému jazyku rozumí lépe. Čeština se svými zvláštními znaky, skloňováním a časováním funguje o něco hůře (vysvětlíme v kapitole Generování textu).

💡 Pokud byste chtěli své prompty zdokonalit, můžete si je nechat buď odladit na PromptPerfect, anebo ho dokonce profesionálně nakoupit na Promptbase

Pro další inspiraci a experimentování s ChatGPT si vyzkoušejte pár následujících scénářů:

  • Použiju ChatGPT jako laboratoř nápadů tak, že ho požádám o všechny možné názory na dané téma, pro každý názor ať si vytvoří personu, z těchto lidí vytvoří debatní klub a nechám je diskutovat o +/-
  • Zadám ChatGPT článek s úkolem analyzovat jeho styl a tón a poté ho požádám o napsání článku na téma XY ve stejném stylu a tónu
  • Po zadání promptu ho požádám, aby si ho nejdřív vylepšil, popřípadě aby se doptal, pokud k jeho vylepšení potřebuje další moje vstupy

Pokud přece jen s ChatGPT začínáte úplně a chcete se dozvědět více, moc pěkně poslouží manuál Davida Grudla na a jeho web Uměligence

Odbočím v tomto místě ještě k jednomu odvěkému dohadu v AI: k autorskému právu. Pokud jsem o promptování („instruování“ AI) mluvil jako o základním stavebním kamenu práce s AI, pak ještě do nedávné doby panovala nejistota, do jaké míry se jedná o umělecké dílo. Soud nakonec promptu statut uměleckého díla nepřiznal, což je důležitý výrok, protože kvalitní promptování je ve skutečnosti poměrně náročnou (nevím nakolik uměleckou) disciplínou s neodiskutovatelnou přidanou hodnotou, do které autor vkládá kus svého unikátního know-how. Některé společnosti si přesto začaly proces promptování raději archivovat pro případné pozdější spory.

Ale zpět k experimentům: ChatGPT a vybrané appky vám po této kapitole možná začnou otevírat obzory a za AI spatříte nástup éry zlatého věku tvůrců. Věk tvůrců předpokládá masivní rozvoj AI asistentů, které si tvůrce (podnikatel, freelancer) naladí do svébytného pracovního systému tak, aby obsluhovali dílčí agendy autonomně, vzájemně se informovali, aby daly vzniknout tzv solopreneurs, tedy projektům o jednom člověku a armádě asistentů generující miliardy obratu. Ta vize se mi moc líbí, ale kdoví…

Začít experimentovat, zkoušet AI aplikace a testovat různé způsoby promptů vám každopádně bude ze všeho nejpřínosnější tím, že ve vás začne budovat povědomí, pochopení a nadšení – a společně s tím poroste odhodlání a důvěra ke spuštění prvního AI projektu ve firmě.


Chcete příležitosti AI pochopit lépe?